روز چهار‌شنبه ۳فروردین ۱۴۰۱ محاکمه حمید نوری از عاملان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در سال۶۷، در دادگاه سوئد ادامه یافت.
در این جلسه ابتدا دادگاه به سؤال و جواب با تورون لیندهولم کارشناس و متخصص روانشناسی حافظه اختصاص داشت و در بخش بعدی خانم شادی صدر، کارشناس حقوق بین‌الملل و از مؤسسین سازمان عدالت برای ایران، به ادای شهادت پرداخت. خانم شادی صدر از سال۲۰۱۰ به کمک همکارانش تحقیقات دامنه‌داری در مورد شکنجه و خشونت علیه زندانیان سیاسی، به‌خصوص زندانیان سیاسی زن در سیاه‌چال‌های رژیم آخوندی در دهه۶۰ را آغاز کرد.
وی هم‌چنین تأکید کرد که تحقیقات آنها مربوط به‌قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندانهای شهرستانهای مختلف ایران را هم در بر می‌گرفته که بیش از بیست زندان در شهرهای مختلف را شامل می‌شده است.
 
خانم صدر در بخشی از سخنان خود گفت که در ابتدا تحقیقاتی در مورد وقایعی که برای خانواده‌های قتل‌عام شدگان طی این سال‌ها صورت گرفته را شروع کرده‌اند و تأکید کرد ما در تحقیقاتمان توانستیم نشان بدهیم که:
پیکر زندانیان قتل‌عام شده به خانواده‌هایشان تحویل داده نشده و در اکثر موارد خانواده‌های زندانی‌های سیاسی که در یکی از زندانهای تهران اوین یا گوهردشت اعدام شده بودند در سال۶۷ بر این باور بودند که پیکر عزیزانشان در گورهای جمعی در خاوران دفن شده است.
خانم شادی صدر سپس توضیحاتی در مورد تحقیقات سازمان عدالت برای ایران درباره گورهای دستجمعی قتل‌عام شدگان ۶۷ در شهرهای مختلف داد و تأکید کرد که رژیم آخوندی تلاش می‌کند با از بین بردن این گورها آثار قتل‌عام زندانیان سیاسی را از بین ببرد.
گزیده یی از سخنان شادی صدر، کارشناس حقوق بین الملل و از مسئولین سازمان عدالت برای ایران –چهارشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۱- ۲۳ مارس ۲۰۲۲
دادستان- کارولینا ویسلندر: شما تحصیلاتتون در زمینه حقوق بوده دیگه شنیدیم .ما از قوانین ایران شنیدیم که دو تا جرم خیلی مهم هستش یکیش محاربه هست یکیش افساد فی الارض. بگید اینا چه جورجرماییه توضیح بدین برامون
شادی صدر: حتما فقط قبل از اینکه به سوالتون جواب بدم فکر میکنم در یک مورد من احتیاج دارم که یک موضوعی را روشن بکنم که از صحبت صبحم باقی مونده بود. چون ظاهرا تو ترجمه هم یک اشکالی پیش اومده بود. من اشاره کردم به اینکه ما دو سری مصاحبه انجام دادیم برای تحقیقاتمون در مورد کشتار ۶۷ سری اول توسط عدالت برای ایران و عمدتا با زندانیان سیاسی چپ بود. سری دوم بیش از ۵۰ مصاحبه ای بود که بهمراه عفو بین الملل در تیرانا در آلبانی انجام دادیم و با زندانیای مجاهد و همینطور خانواده های کشته شدگان مجاهد.
در خصوص دو جرم محاربه و افساد فی الارض پیشینه ورود این دو جرم به قوانین جزایی ایران برمیگرده
به پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ تا قبل از اون در واقع قوانین جزایی ایران قوانینی هستش که تاحدود زیادی سکولار هست و بر گرفته از قانون جزای فرانسه. با روی کار اومدن روح الله خمینی و طرفدارانش بعنوان قدرت بلامنازع سیاسی بعد از انقلاب ۵۷ یکی از اولین قوانینی که مورد اسلامی شدن قرار گرفت و تغییر کرد قوانین مجازات بود. در واقع یکی از اولین دستوراتی که توسط خمینی صادر شد این بود که قوانین ایران بخصوص در دو حوزه خانواده و مجازات باید هرچه زودتر اسلامی بشن و مطابق فقه شیعه. اما این دو عنوان مجرمانه محاربه و افساد فی الارض که هر دوتا معمولا با هم استفاده میشد حتی پیش از اسلامی شدن قوانین جزایی توسط طرفداران خمینی در دادگاههای انقلاب برای محکوم کردن متهمین به اعدام استفاده شد. جامعه ایران برای اولین بار این دو اصطلاح رو در بهمن و اسفند ۱۳۵۷ یعنی در فوریه و مارچ ۱۹۷۹ در مورد احکامی شنید که علیه مسئولان حکومت شاه صادر شده بود. چندین تن از مقامات حکومت شاه با اتهام محاربه وافساد فی الارض در توسط دادگاههای انقلاب به اعدام محکوم شدند. باید توجه داشته باشیم که در اون زمان ما یک قانون مجازات عمومی داشتیم که قانون حاکم بر کشور ومحاکمات جزایی بود. و در اون قانون در مورد محاربه و افساد فی الارض چیزی نیومده بود .
بنابر این دادگاههای انقلاب بر اساس رساله روح الله خمینی این افرادرو به محاربه وافساد فی الارض متهم و بعد به اعدام محکوم میکردن. این وضعیت تا سال ۱۹۸۳ -۱۳۶۲ وجود داشت که دراون سال قانون حدو دو قصاص از مجلس شورای اسلامی تصویب شد. و در اونجا محاربه با این عنوان تعریف شده که هر کسی که به قصد برهم زدن نظم عمومی یا ایجاد ناامنی در جامعه یا سلب آزادی های مردم دست به اسلحه ببره محارب هست ومجازاتش اعدام هست یا قطع عضو
دادستان :یک سوالی از شما میخواستم بکنم این افرادیکه محکوم شدن دارن دوران محکومیتشون رو در زندان گوهردشت میگذرونن آیا اونا به یک همچین جرمی میشه اونا رو متهم و محکوم کرد؟ یا چجوره؟
شادی صدر: در کنار قانون حدود و قصاص که راجع بهش صحبت کردم که جرم محاربه وافساد فی الارض رو تعریف میکنه یک قانون دیگه ای وجود داشت که در سال ۱۹۸۲-۱۳۶۱تصویب شد بعنوان قانون صلاحیت دادگاهها و دادسراهای انقلاب. در این قانون فهرستی از جرایمی که دادگاهها و دادسراهای انقلاب نسبت بهش صلاحیت رسیدگی داشتن ذکر شده بود. و محاربه و افساد فی الارض اولین عنوان مجرمانه در اون قانون بود
دادستان: پس این جرم همین جرم محاربه و افسادفی الارض از طرف دادگاه انقلاب مورد رسیدگی و قضاوت قرار گرفت؟
شادی صدر: بله دقیقا وتقریبا فکر میکنم اکثریت قریب به اتفاق شاید همه صد در صد کسانی که در سال ۶۷ در زندان گوهر دشت بودند توسط دادسراها و دادگاههای انقلاب تعقیب و محاکمه شده بودند و به اتهام محاربه وافساد فی الارض محکوم به حبس شده بودند.
دادستان : ببینید در زندانهای ایران زندانهایی مثل گوهردشت با زندانیا چجوری رفتار میکردن؟ ‌آیاشکنجه هم وجود داشت تو این زندان یا نه؟
شادی صدر: بر اساس اون اطلاعاتی که ما از مصاحبه با زندانیان سیاسی سابق بدست آوردیم ثابت میشه که شکنجه بشکلی گسترده و بشکلی سیستماتیک وبشکلی هر روزه چه در مراحل اولیه بازجویی و چه بعدا وقتی که زندانیا محکوم بودن استفاده میشده.
دادستان: گوهر دشت منظورم بود. توگوهردشت هم بود؟شکنجه؟
شادی صدر: در مورد زندانیانی که محکوم به حبس بودن در واقع شکنجه یکی از اشکال تنبیه زندانیان بوده در مواردی که از اون خواستهای مقامات زندان سرپیچی میکردن از جمله در زندان گوهر دشت. شکنجه به اشکال مختلف در زندان گوهردشت گزارش شده توسط زندانیان مختلف. از کتک زدن بشکل فردی یا کتک زدنهای جمعی –قرار دادن زندانیان در یک راهرویی که از ساخته شده توسط زندانبانان و نگهبانان برای کتک زدن اونها درحالی که داشتن از این راهروی انسانی رد میشدن. تا قرار دادن زندانیان در اتاق های کوچک تعداد زیادی زندانی در اتاق های کوچک و بستن همه منافذ هوا در بمدت بسیار طولانی درحدی که زندانیانی که در اون اتاق بودن احساس خفگی بکنن و تاحد مرگ پیش برن.
دادستان: حالا میخواستم از شما سوال کنم که چه کسانی یا چه کسی از کارکنان ، پرسنل، اولیای زندان میتونه دستور شکنجه اینو بزنین اونو بگیرین اونو ببندین، کی میتونه کیا میتونن یک همچین فرمانهایی بدن؟
شادی صدر: در مورد زندان گوهردشت در دوره ای که منتهی شد به کشتار ۶۷ در واقع از نظر قانونی دو مقام متفاوت وجود داشته که هر دوی اونها ممکنه بتونن از بالا دستور شکنجه زندانیان رو صادر بکنن.
یکی رئیس زندان بوده که مسئول برقراری نظم و امنیت داخل زندان بوده ویکی دادیار ناظر زندان که در واقع نماینده دادستان انقلاب در زندان گوهر دشت بوده ومسئولیت اصلی اش نظارت بر اجرای احکام حبس و صدور دستورات قضایی در مورد زندانیان بوده. منظورم از دستورات قضایی دستوراتی هست که ماهیت قضایی داشتن مثل اعطای مرخصی به زندانیان و اعزامشون برای درمان به بیمارستانهای خارج از زندان.ودر زمان کشتار۶۷ اما یک وضعیت خاص در زندان گوهر دشت بوده که این دو مسئولیت رو یکنفر بعهده داشته محمد مقیسه که بعنوان ناصریان شناخته میشده.
دادستان : ناصریان مشاوری معاونی چیزی داشته اونموقع به نظر شما؟یانه؟
شادی صدر: یک نکته ای رو باید بگم البته ناصریان رئیس زندان نبوده ناصریان سرپرست زندان بوده یعنی (اکت این دایرکتر)بوده وهمینطور در عین حال دادیار ناظر زندان بوده.
……………………….
دادستان: بغیر از ناصریان کس دیگه ای هم بود که بتونه تصمیم بگیره که کی شکنجه بشه؟
شادی صدر: بله بدلیل اینکه اون اطلاعاتی که ما بدست میاریم از شرایط داخل زندان اینه که همانطوری که گفتم شکنجه جزء روزمره ای از زندگی زندانیانه . ومقاماتی پایینتر از ناصریان که یا بعنوان دستیار اون بودن یا اداره امور زندان رو در جاهای مختلف بر عهده داشتن میتونستن خودشون شخصا یا اینکه به پاسدارها و نگهبانها دستور بدن که زندانیان رو به اشکال مختلف شکنجه کنن. همانطور که در مورد مصاحبه در مورد شهادی مجید صاحب جمع و حسن گلزاری میبینیم حمید عباسی یکی از کسانی بوده که در موارد که شهادت این افراد میدن دستور شکنجه داده وخودش هم در واقع در اجرای شکنجه دست داشته .
دادستان: اکی
شادی صدر: در مورد فتوا من فکر میکنم اگر اشتباه نکنم اولین باری که این فتوا به شکلی که امروز میبینیم و در گزارش عفو بین الملل هم ترجمه و هم تصویری از اون هست
……………………….
شادی صدر: در کتاب خاطرات منتظری بود. منتظری در زمان کشتار ۶۷ قائم مقام روح الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی بوده،
دادستان: حالا صبر کن سوالم را بپرسم سوال من اینه با توجه به همه معلوماتی که داری و شنیدی و خواندی جای شک و شبهه ای هست که این خمینی نباشه که صادر کرده این فتوا را؟
شادی صدر: من فکر میکنم جای هیچ تردیدی نیست که خمینی این فتوا یا این حکم را صادر کرده بدلیل اینکه این فتوا در کنار توضیحات بسیار مفصلی که در کتاب خاطرات منتظری در مورد روند صدور این فتوا و همینطور اتفاقاتی که در آنزمان در زندانهای مختلف می افتاد.
دادستان: از لحاظ قانونی آیا شرایط قانونی وجود داره که یک فتوا باید به چه شکل و به چه صورتی باشه؟
شادی صدر: در واقع استدلال دوم من برای اینکه اعتقاد دارم به اینکه این فتوا توسط رهبر جمهوری اسلامی صادر شده دقیقا همینه که ناظر به موضوعی است که بدون تصمیم گیری در بالاترین سطح حاکمیت جمهوری اسلامی امکانپذیر نبوده. در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی که به اون شکل که در قانون اساسی جمهوری اسلامی پیش بینی شده رهبر ولی مطلقه فقیه هستش. یعنی در واقع بالاترین مقام سیاسی و مذهبی در جمهوری اسلامی رهبر هست.
دادستان: مفهوم محتویات این فتوا چیه؟
شادی:‌ منظورتون اینه که از نظر ماهیت چی هستش؟
دادستان: نه منظورم اینه که این فتوا ۱۳۶۷ صادر شد آیا نسبت به گروه خاصی صادر شده؟
شادی صدر :‌ فتوا بطور مشخص از کلمه منافقین استفاده میکنه که در آنزمان اصطلاحی بود که مقامات جمهوری اسلامی برای اعضا و هوادران سازمان مجاهدین خلق استفاده میکرد.
دادستان: یعنی به معنای دیگه میخواهی بگی بله این نسبت به مجاهدین بوده؟
شادی: بله
دادستان: خوب عواقب این برای مجاهدین چی شد؟
شادی صدر:‌ در واقع فتوا یا آن جوری که من برداشت میکنم ازش این حکم ولایی یا حکم حکومتی صادر شده در واقع دستوری هست که خطاب به یکسری از مقامات مشخص داده شده که آنها در زندان با زندانیانی که مجاهد هستند یعنی به اتهام هواداری یا عضویت در سازمان مجاهدین دستگیر شدند و دارند مدت حبسشان را میگذرانند مصاحبه کنند بازجویی کنند و به این نتیجه برسند که آیا آنها هنوز سر موضع هستند یا نه یعنی و آن دسته ای از زندانیانی که از نظر این افراد این مقامات مشخص شده در فتوا هنوز سر موضع هستند را حکم اعدامشان را صادر کنند.
……………………….
دادستان: خوب گفتی طبق این فتوا و این دستور باید بررسی میکردن افراد رو و ازشون سوال میپرسیدن و به این نحو بررسی میشدن. خوب با توجه به این که تو وکیل هستی و از اون تجربه ات بخوای استفاده کنی آیا این شرط تحققی که یه زندانی داشت این درست بود تو زندان بابت همین سوال بپرسن و بعد محکوم بشه؟ اونموقع منظورم اینه که برگردی به قانون ایران که اون موقع صدق میکرد.
شادی صدر: و دقیقاً حتی بر اساس قوانین جمهوری اسلامی که در اون زمان کل این روند مجددا سوال کردن از زندانیان و تشخیص اینکه آیا سر موضع هستن یا خیر و اعدام کسانی که سر موضع بودن کاملا خلاف خود قوانین جمهوری اسلامیه در اون زمان.
دادستان: خوب حالا وقتی که مقامات ایرانی اینکارو کردن اعدامشونو کردن آیا بطور باز و برای همه مشخص صحبتشو میکردن؟ یا نه پنهانی بودش اینکار پنهان میکردن؟
شادی صدر: تا جایی که از اسناد تاریخی تا اون زمان بر میاد و همونطور شهادتهایی که خانواده های جانباختگان دادن ما و در واقع جانبدر بردگان در بیرون از زندان بی اطلاعی محض حاکم بود. ملاقاتهای هفتگی زندانیان کاملا قطع شده بود و خانواده‌های زندانیان نمیتونست هیچ خبری از سلامت اونها برای ماهها بدست بیارن. در واقع برای چند ماه تمامی این هزاران زندانی در وضعیت ناپدید شدگی قهری بطور مطلق قرار داشتند. همینطور دفن زندانیان بشکلی کاملا مخفیانه در بیشتر موارد به شکل شبانه و همینطور که گفتم در گورهای جمعی صورت گرفته یا در گورهای بی نام و نشان. تقریبا در اکثریت قریب به اتفاق موارد پیکر زندانیان اعدام شده به خانواده هاشون هیچگاه تحویل داده نشد.
دادستان:‌ خوب این موضع رژیم ایران حالا از موقع فکر میکنی به مرور زمان عوض شده از اول که اینجوری میگفتن تا بحال؟
شادی صدر: در اولین موضعگیری های مقامات جمهوری اسلامی به دلیل افشاگریهای برخی سازمانهای سیاسی و همینطور نامه هایی که عفو بین الملل به مقامات سازمان ملل نوشته بود. و بر اساس اون اطلاعات که حاکی از وقوع اعدامهای جمعی در ایران و ابراز نگرانی در مورد اونها بود. مقامات سازمان ملل نمایندگان جمهوری اسلامی رو در ژنو و همینطور در نیویورک و در کشورهای مختلف مورد سوال قرار دادن. در اون زمان واکنش مقامات جمهوری اسلامی که کتمان مطلق بود یعنی اینکه انکار میکردن که اساسا اعدامی در زندانها اتفاق افتاده. و افرادی که سازمانهای سیاسی یا فهرستی که توسط عفو بین الملل تهیه شده بود با اطلاعاتی که از سازمانهای سیاسی گرفته بود ادعا میشه اعدام شدن اینها در جنگ بین ایران و عراق و در همون عملیات فروغ جاویدان یا در مرصاد کشته شدن. یا در مورد زندانیان سیاسی چپ خیلی از اسمهایی که بود در اون لیستها گفته شده بود که اینها اساساً در زندان نبودن یا حتی ادعا کرده بودن مقامات جمهوری اسلامی که این افراد در خارج از ایران هستن. بنابراین ما با چندین سال انکار و کتمان مطلق روبرو هستیم تا زمانی که تعداد بیشتری از جان بدر بردگان از زندان آزاد میشن بعد از کشور خارج میشن و شروع میکنن راجع به خاطراتشون مینویسن و همینطور تعداد بیشتری از خانواده ها شروع میکنن به ارائه اسناد و مدارک به نهادهای بین المللی از جمله گواهی فوتهایی که جعلی هست و هم توش تاریخ اعدام و هم توش علت مرگ به شکلی در انکار اعدام هست.
به این ترتیب ما با سالهایی مواجه هستیم که اطلاعات عمومی چه در سطح جامعه ایران و چه در سطح جامعه بین المللی به دلیل افشاگری مدافعان حقوق بشر سازمان های سیاسی، جان بدربردگان و خانواده ها در مورد کشتار ۶۷ بیشتر و بیشتر میشه.
دادستان:‌ الان چه جوریه؟
شادی صدر: فقط در واقع ما خاطرات منتظری رو داریم که یک سند تایید همه اون گفته های. بنابراین در این دوره بین یعنی الان که داریم بسر میبریم چند سال اخیر و سالهای بعداز کشتار ما با یه دوره ای این وسط مواجهیم که عکس العمل مقامات جمهوری اسلامی ضد و نقیض هست. چون دیگه نمیتونن انکار بکنن وقوع کشتار رو دست به توجیهش میزنن و براش دلیل میارن.
……………………….
شادی صدر: بعنوان مثال میگن این زندانیان در زندان شورش کرده بودن. یا میخواستن در تداوم عملیات فروغ جاویدان اگه بتونن از زندان فرار بکنن مناطق حساس نظامی یا حکومتی رو اشغال بکنن. و به همین دلیل مجددا محاکمه شدن و به اعدام محکوم شدن.
دادستان: یعنی توضیحات گزینه اینا میدن واسشون
شادی صدر: توضیحاتی میدن که کشتار رو توجیه بکنه و غیر قانونی بودنشو به زعم خودشون به یه امر قانونی تبدیل بکنن.
دادستان: گفتی در کنار مجاهدین یه عده که طرفدار چپ هم بودن اعدام شدن. آگاه هستی که این جریانش چجوری شد؟ چرا اونا اعدام شدن؟
شادی صدر: به دلیل اینکه تا امروز هیچ کس هنوز نتونسته که یک فتوای دومی رو پیدا بکنه که مربوط به اعدام زندانیای سیاسی چپ هست هر نظری که من یا هرکس دیگه ای که در این زمینه بده طبیعتاً تحلیل هست و نه براساس فاکت. اون اتفاقی که در سال ۶۷ افتاد در واقع از ماهها پیش و شاید حتی از یکی دوسال پیش زودتر یک مسئله عمده در جمهوری اسلامی این بود که این زندانیان سیاسی که چه مجاهد و چه چپ رو چه کاری باید باهاشون کرد؟
‌ به دلیل اینکه اینها هزاران نفر فعال سیاسی مخالف بودند که بزودی با پایان یافتن حبسشون به جامعه برمیگشتن و طبیعتا بعنوان یه نیروی بسیار قوی بالقوه علیه جمهوری اسلامی میتونستن دوباره وارد عمل بشن.
……………………….
دادستان:‌ چپی ها الان با توجه به مصاحبه هایی که کردی از روی مصاحبه هایی که کردی دارم میگم چپی ها ایا همون روش همون جوری بود از اونها هم سوال میپرسیدن درست همون کاری که با مجاهدین کرده بودن؟
شادی صدر: زندانیان سیاسی چپ هم در واقع توسط یه هیئتهای مشابه هیئتهای به اصطلاح اون چیزی که ما امروزه میشناسیم به عنوان هیئت مرگ تحت سوال و جواب قرار گرفتن اما سوالاتی که از اونها انجام میشده یک مقدار متفاوت بود و بیشترناظر بود بر اینکه آیا اینها مرتد هستن یا از دین اسلام برگشتن و دیگه مسلمون نیستن یا براساس قانون مجازات اسلامی اگر کسی مسلمان بدنیا اومده باشه و بعد از اسلام برگرده و بعد مرتد بشه مرتکب جرم شده و باید اعدام بشه. در واقع به بیان دیگه میشه گفتش که باوجود اون وجود جرم ارتداد در مجازات جمهوری اسلامی شاید در مورد زندانیان سیاسی چپ اساسا نیاز به فتوا نبود صرفاً استناد به همون قانون کافی بود.
دادستان:‌ در خاتمه سوالم اینه که شنیدم تو با یه وکیل سوئدی تماس داشتی با چه کسی و چرا؟
شادی صدر:‌ به محض اینکه خبر بازداشت حمید نوری در سوئد رو ماشنیدیم با توجه به اینکه این بازداشت در رابطه با موضوعی بود که برای سالهای سال در باره اش کار کرده بودیم تصمیم گرفتیم که اطلاعات و گزارشات خودمون رو به شکلی در اختیار پلیس و دادستانی که در حال تحقیق بود برسونیم. در اون زمان من با چند سازمان بین المللی که در زمینه صلاحیت قضایی جهانی فعالیت میکنند
تماس گرفتم از جمله سازمان ترایال که در سوئیس هست و از آنها پرسیدم آیا وکلایی که در سوئد در این پرونده های مربوط به اصل صلاحیت قضایی جهانی تا بحال فعالیت کردند می شناسند یا نه؟ و آنها یه لیستی را در اختیار من از وکلای سوئدی قرار دادند که در آن لیست خانم گیتا هدینگ ویبری اگر تلفظش را به سوئدی درست بگم هم وجود داشت و ما با ایشون تماس گرفتیم جلسه ای با ایشون گذاشتم در آنزمان ایشون در مورد این پرونده خبری نشنیده بود و به اطلاعشون رسوندیم که این پرونده تشکیل شده علیه یک تبعه ایران و ایشون مراجعه کردند به پلیس و دادستانی و متوجه شدند که در آنزمان افرادی که مشغول تحقیقات بودند در دادستانی مایل هستند اسامی شاهدان بالقوه برای این پرونده را و اطلاعات مربوط به آنها را داشته باشند،
دادستان: پس این لیستی که تحویل داده شده اسامی همون اشخاصیه که شما رویشان کار میکردین مصاحبه ها را کردین سال ۲۰۱۵-۱۶-۱۷ درسته؟
شادی صدر: بله لیست اول شامل کسانیه که ما با هاشون مصاحبه کردیم و بعد که مجددا خانم گیتا با من تماس گرفتند و گفتند آیا اسامی دیگری هم هست؟ ما با افراد لیست اول تماس گرفتیم و از آنها خواستیم که اگر کسان دیگری را می شناسند که از کشتار ۶۷جان بدر بردند و در گوهردشت بودند اسمش را در اختیار ما قرار بدهند که ما در اختیار دادستانی قرار بدهیم.
دادستان: پس افرادی که تو لیست دوم وجود دارند از طرف شما مصاحبه نشده اند؟
شادی صدر: در لیست بی و سی هر دو افرادی وجود داردن که در لیست بی ما مشخص کردیم با علامت زرد که چه کسانی هستند که ما با انها مصاحبه کردیم ولی در لیست سی هیچکدام از کسانی که در لیست سی هستند ما باهاشون مصاحبه نکردیم.
در واقع برای اینکه روشن بکنم بطور روشن بگم در لیست ای و همینطور افرادی که اسمشان در لیست بی آمده در لیست بی هایلایت شده با علامت زرد همه کسانی هستند که ما قبلا باهاشون مصاحبه کردیم. البته در لیست بی دو شاهد دیگه به اسم آقایان مجتبی اخگر و مسعود ایوبی راد هم بودند که متاسفانه در لیست بی ارائه شده به دادستانی به هر دلیلی از قلم افتادند. اینها تو لیست بی بودند لیست بی مربوط به شاهدانیه که در آلبانی
مترجم: این دو نفر مصاحبه شدند یا نشدند نفهمیدم؟
شادی صدر: در لیست بی دو شاهد دیگه به اسم مجتبی اخگر و مسعود ایوبی راد هم بودند که توی لیست ب دادستانی از قلم افتادند.
……………………….
دادستان:‌ ببینیم آقای وکیل لوئیس سوالش چی بود
کنت لوئیس: من یه چند تا سوال دارم. تا اینجا که من متوجه شدم این گزارشی و تحقیقاتی که امنیستی کرده تحت عنوان اسناد آغشته به خون با سایر اسناد و گزارشات یه فرقهایی داره مال امنیستی با بقیه فرقهایی میکنه. چون جوری خود شما گفتین گفتین ما بیست و سه تا زندان مختلف و سی یا حتی شصت اماکن گورهای جمعی رو شناسایی کردیم. من که همچی اعداد و ارقامی نشنیده بودم قبلا بنظر شما این گزارش امنیستی با سایر گزارشات تحقیقات پژوهشها فرقی داره نظر شما چیه؟
شادی صدر: نکته اولی که بنظر من در مورد گزارش عفو بین الملل مهمه اینه که تا قبل از این گزارش که سی امین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ منتشر شد هیچ سازمانبین المللی حقوق بشری گزارش تحقیقی در زمینه این کشتار منتشر نکرده بودن. و به دلیل اعتباری که سازمان عفو بین الملل در عرصه جهانی و به خصوص نزد نهادهای سازمان ملل داره این گزارش برای هر اقدامی چه حقوقی چه شبه حقوقی در حوضه این جنایت بسیار اهمیت داشت. درعین حال این گزارش از حیث تنوع و نشون دادن گسترده بودن جنایت کشتار ۶۷ هم بنظرم اهمیت بسیاری داره.
همین نکته که در واقع در دهها زندان در ایران در آن واحد و در یک زمان مشخص جنایت مشابهی اتفاق افتاده بسیار اهمیت داشت که همانطور که شما بهش اشاره کردین و من هم صبح گفتم ۲۳ زندان بطور کامل وقایعش مستند شده در این گزارش. آخرین نکته ای که بسیار در مورد این گزارش مهمه تحلیل حقوقی هستش که بعد از بیان مفصل مستندات در انتهای گزارش آمده و بطور مشخص با استناد به قوانین بین المللی ثابت میکنه که کشتار ۶۷ جنایت علیه بشریته.
کنت لوئیس: توی حرفهاتون گفتین که ثابت نشده که برای اعدام چپگراها طرفداران چپ فتوایی حکمی صادر شده باشه شما که زندانهای مختلف را در اقصی نقاط کشور پژوهش کردین بررسی کردین برخورد کردین به موردی که خارج از گوهر دشت خارج از آن منطقه گوهردشت در زندانهای دیگه هوادران چپ را اعدام کرده باشند به همچین چیزی برخورد کردین؟
شادی صدر: علاوه بر اوین و گوهر دشت اون اطلاعاتی که در این گزارش موجود است در گزارش اسرار بخون آغشته نشون میده که در برخی زندانها زندانیان هوادار یا عضو سازمانهای سیاسی چپ یا سازمانهای سیاسی کرد احزاب کردی هم در طی کشتار ۶۷و با روندی مشابه سایر زندانیان مجاهد اعدام شده. هر چند در این کشتار ۶۷در مورد زندانیان سیاسی چپ در تمام شهرهای دیگه اتفاق نیافتاده و در واقع در بیشتر شهرهای دیگه ما شاهد این هستیم که تنها زندانیان هوادار سازمان مجاهدین اعدام شدند.
کنت لوئیس: من در اطلاعاتی که خود رژیم در اختیار گذاشته بود و منتشر کرده بود رژیم ادعا کرده بود که این احکام اعدامی که صادر شده این احکام وقتی صادر شدند به مراجع بالاتر و حتی دیوان عالی کشور رفته این احکام و دیوان عالی کشور تایید کرده این احکام را و بعد ما این افراد را اعدام کردیم آیا شما در تحقیقات و پژوهشهایی که انجام دادین به یه همچنین قرینه ای به یه همچین چیزی برخورد کردین که احکامی به دیوان عالی کشور رفته باشه و بعد از تایید اعدام کرده باشند کسی را؟
شادی صدر: منظورتون در واقع تصمیم گیری در مورد اعدام زندانیان سیاسی در زمان کشتار ۶۷ هست یا بطور کلی؟
کنت لوئیس: دقیقا ببینید اینجور ادعا شده که تمام اعدامهایی که در اثر حکم خمینی انجام شده اینها را ما همینطوری ما اعدامشون نکردیم احکام بر اساس حکم خمینی صادر احکام اعتراض شد پژوهش شد رفت دیوان عالی کشور در آنجا تایید شد ما اینها را اعدام کردیم.
شادی صدر: این ادعا که احکام اعدام زندانیان سیاسی در کشتار ۶۷ طی یک پروسه قضایی به دیوان عالی کشور رفته و بعد از تایید اجرا شده یک دروغ محضه کل روند کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷کاملا خارج از چارچوب حتی ساختار موجود دادگاهها و دادسراهای انقلاب بوده و حتی اگر بپذیریم که این احکام در داخل چارچوب دادگاههای انقلاب توسط حکام شرع صادر شده باز هم بر اساس آئین نامه حاکم بر دادگاههای انقلاب در آنزمان احکام دادگاههای انقلاب غیر قابل تجدیدنظر و قطعی است. به عبارت دیگه یعنی حتی اگر بپذیریم که احکام اعدام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ را دادگاههای انقلاب صادر کردند و نه هیئتهای مرگ که کاملا خارج از چارچوب ساختارهای دادگاه انقلاب عمل میکردند بازهم بر اساس قانون حاکم در اون زمان این احکام غیرقابل تجدیدنظر و قطعی بودند.
کنت لوئیس: طبق صحبتهایی که کردین گفتین که اولین تحقیقاتی که ما کردیم در چارچوب عدالت برای ایران ما بودیم که تحقیق کردیم، و طبق چیزی که من درک کردم
شما گفتید ما با افرادی صحبت کردیم که نه تو ایران بودن نه تو آلبانی بودن؟
شادی صدر: بله البته من برای اینکه روشن کنم من نگفتم ما اولین تحقیقات رو در زمینه کشتار ۶۷ رو انجام دادیم پیش از ما و بعد از ما سازمانهای مختلفی بودن که در زمینه کشتار ۶۷ تحقیق کرده بودن و گزارشهاشونو منتشر کرده بودن. من اشاره کردم که با این همه در مورد کشتار ۶۷ در شهرستانها در بسیاری از شهرستانها اطلاعات خیلی کمی وجود داشت که به این دلیل ما سعی کردیم با تحقیقمون این خلا رو پر کنیم. این مسئله بخصوص در رابطه با در زندانهای شهرستانهای کوچک بیشتر مشاهده میشد. و همونطور که اشاره کردیم پیش از اینکه این تحقیق رو به شکل مشترک با عفو بین الملل ادامه بدیم ما قبل از اون با بیش از ۵۰ زندانی سیاسی سابق و خانواده مصاحبه کرده بودیم که در شهرستانهای مختلف شاهد کشتار ۶۷ بودن. و این افراد در اروپا یا در امریکای شمالی اقامت داشتن
کنت لوئیس:‌ کی متوجه شدین که افرادی در آلبانی هستن که میتونه برای شما مصاحبه کردن باهاشون مورد توجه باشه؟
شادی صدر: همونطور که گفتم تمرکز و تحقیق ما بر وقایع زندانهای شهرستانها بود و در سال ۶۷ در بسیاری از شهرستانهای کوچک بیشتر زندانی های سیاسی آزاد شده بودن و تعداد کمی زندانی در زندانها باقی مونده بودن در زندانهای شهرستانها که اکثریت قریب به اتفاقشون از هواداران سازمان مجاهدین بودن و از کسانی که بازمانده کشتار ۶۷ در اون شهرهای کوچیک بودن بیشترشون یا در ایران اقامت داشتن هنوز که دسترسی ما به دلایل امنیتی ممکن نبود. یا اینکه در البانی اقامت داشتن و بهرصورت به این دلیل که اطلاعاتی راجع به اون شهرستانها بدست بیاریم شهادت اونها بسیار مهم بود. من برای اینکه وضعیت روشن بشه یه مثال میزنم در زندان زاهدان در زمان کشتار ۶۷ حدود ۱۵ زندانی سیاسی باقی مونده بود
شادی صدر: ۱۴ نفر آنها از هوادران مجاهدین و یکنفر از هوادران یکی از سازمانهای سیاسی چپ بود. از اون ۱۴ نفر ۱۲ نفر اعدام شده بودند و فقط دو نفر باقی مانده بودند. از اون دو نفر یکنفر بعلاوه اون زندانی سیاسی چپ در ایران اقامت داشتند. بنابراین یکنفر باقی می موند که اون یکنفر در آلبانی اقامت داشت
……………………….
شادی صدر: بنابراین در بحثهایی که در مورد تحقیق با سازمان عفو بین الملل داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بدون مصاحبه کردن با جان بدر بردگان کشتار۶۷ که در آلبانی هستند امکان ارائه یک تصویر درست و دقیق از وقایع زندانهای شهرستان وجود نداره. بنابر این مبنای در واقع تصمیم گیری در مورد انجام مصاحبه های تحقیق در آلبانی چنین ضرورت و چنین واقعیتی بود.
کنت لوئیس: ببینید وقتمون کمه بعد حرفتون را هم الان قطع میکنم بگویید یه عدد بدین چند نفر از آلبانی را مصاحبه کردین شما؟
شادی صدر: عدد دقیق الان یادم نیست میتوانم نگاه کنم ولی بیش از ۵۰ نفر از جان بدر بردگان و خانواده های قربانیان در شهرهای مختلف.
کنت لوئیس: از کجا فهمیدین که با این باید مصاحبه کنید با اون نباید مصاحبه کنید مصاحبه کنندگان را چگونه انتخاب کردین؟
شادی صدر: لیستی از مصاحبه شوندگان را من خودم شخصا یعنی مصاحبه شوندگان بالقوه را من خودم تهیه کرده بودم بر اساس یک مجموعه برنامه ای که در سال قبل از اون یا دو سال قبل از اون از تلویزیون مجاهدین پخش شده بود و در اون با
کنت لوئیس: یعنی وقتیکه شما دیگه جمع و جور کردین رفتین آلبانی رفتین آنجا به مجاهدین گفتین که ما میخواهیم با یک سری افراد مصاحبه کنیم چه جوری اقدام کردین چه جوری عمل کردین آنجا؟
شادی صدر: سازمان عفو بین الملل با روابط عمومی سازمان مجاهدین تماس گرفت و بهشون اعلام کرد که ما یک فهرستی داریم از شاهدان بالقوه که مایل هستیم با آنها ببخشید من فکر میکنم در ترجمه اشتباه شد با روابط عمومی سازمان مجاهدین در مقر بخاطر اینکه مقر سازمان عفو بین الملل در لندن هستش در لندن تماس گرفته شد.
و در نهایت در اکتبر ۲۰۱۷به سازمان عفو بین الملل اطلاع داده شد که امکان انجام این مصاحبه ها وجود دارد.
کنت لوئیس: اوکی. وقتی که رفتید آنجا واز آنهایی که توی آلبانی هستند، میخواستید مصاحبه کنید، درست روشش و نحوه انجام مصاحبه، درست مثل افرادی بود که در اروپا بودند انجام دادیدیا متفاوت؟
شادی صدر: نحوه انجام مصاحبه مثل همه مصاحبه هایی که سازمانهای حقوق بشری انجام میدهند، براساس پروتکل استامبول که پروتکلی هست که مورد تأیید سازمان ملل هست، انجام شد و همینطور سایر اصول مربوط به تحقیقهای حقوق بشری بطور کامل، در تمامی مصاحبه های این تحقیق، چه در تیرانا و چه در کشورهای دیگر در اروپا دایر شد.تنها تفاوت این بود که در مصاحبه هایی که در اروپای شمالی انجام شد، ما معمولا در منزل شخصی که میخواستیم باهاش مصاحبه کنیم حضور پیدا میکردیم، اما در مصاحبه های در تیرانا تمامی مصاحبه ها در یک اتاق در بسته در هتل محل اقامت ما یا در یک رستوران در پشت درهای بسته در نزدیکی هتل محل اقامتمان انجام شد. در تمامی این مصاحبه ها که برای تحقیق استفاده شده، محققان با شخص مصاحبه شونده در اتاق تنها بودند، بنابراین در مصاحبه های تیرانا هم ما همواره تنها و بدون حضور هیچیک از مسئولان سازمان مجاهدین مصاحبه را انجام دادیم. تمامی مصاحبه ها فیلمبرداری شده و فیلمهایش موجود است و در مواردی هم به هیئت دادستانی براساس درخواستشان داده شده.
کنت لوئیس: مرسی من دیگه سئوالی ندارم.
وکیل گیتا: شادی سلام. گیتا هستم چند سئوال کوتاه میکنم ازت
شادی دو اسم اوردی که در مرحله اول در لیست ای وجود داشتش صاحب جمع این همون شخصی هستش که اسمش مجید صاحب جمع اتابکی
شادی صدر: بله
وکیل گیتا: برای بقیه دادگاه میگم که این موکل منه تو لیست بی شماره ۱۸
سوال دوم من را البته پاسخ دادی بهش وقتی کنت سوال پرسید ولی برای اینکه یه قسمتش واضحتر بشه آنجور که ما میدانیم دو گروه از افراد اعدام شدند در گوهردشت یه گروهش مجاهدینه گروه دومش چپگراها، تو اینجوری جواب دادی به سوال کنت اینه که تمام این اعدامها خارج از چارچوب قانون بوده یعنی درسته که بگیم در اصل شرط قانونی وجود نداشته واسه اعدام کردن این افراد طبق قانونی که آن موقع صدق میکرده در ایران درسته؟
شادی صدر: بله دقیقا درسته همینطور که توضیح دادم در زمان کشتار ۶۷قوانین مربوط به دادسراها و دادگاههای انقلاب حاکم بوده
……………………….
شادی صدر: این قوانین بسیار بسیار با آن چیزی که ما از قوانین محاکمه منصفانه یا مبتنی بر حقوق متهم می شناسیم فاصله داره اما با این همه حتی بر اساس اون قوانین هم روندی که در اون قوانین مربوط به دادگاهها و دادسراهای انقلاب بوده در مورد کشتار ۶۷ نقض شده و اتفاق نیافتاده. برای اینکه روشن کنم اگر شخصی در این مورد چه زندانی سیاسی چپ چه زندانی سیاسی هوادار سازمان مجاهدین قرار بوده که در آن روند محاکمه میشد باید ابتدا توسط دادسرای انقلاب و در دادسرای انقلاب توسط بازپرس مورد بازپرسی قرار میگرفت. و اتهامش بهش تفهیم میشد بطور مشخص بهش گفته میشد که اتهام تو در این پرونده چیست و بعد پس از در واقع دفاع اون از خودش در مورد این اتهام
دادسرا باید علیه اش کیفر خواست صادر میکرد بعد بر اساس اون کیفر خواست در دادگاه انقلاب آن شخص باید محاکمه میشد و یک حاکم شرع آنرا باید به مجازات محکوم میکرد
……………………….
خوب این یک روند عادی و عمومی دادگاهها و دادسراهای انقلاب در آنزمان بر اساس قوانین آنزمان بود. در مورد کشتار ۶۷ چه در مورد زندانیان سیاسی چپ و چه در مورد زندانیان سیاسی مجاهد هیچیک از این روند اتفاق نیافتاد و به همین دلیله که من اعتقاد دارم که فتوا و همینطور هیئتهای مرگ که مسئول تصمیم گیری در مورد سرنوشت زندانیان و اجرای فتوا بودند خارج از چارچوب عادی دادگاهها و دادسراهای انقلاب اتفاق افتاده و به همین دلیل حتی طبق قوانین خود جمهوری اسلامی در آنزمان کاملا غیر قانونی بوده
وکیل گیتا:‌ مرسی دیگه سوالی ندارم
وکیل مدافع حمید نوری:‌ شادی توماس ساندر کریس اسم منه یکی از وکلای مدافع حمید هستم. سوال من از تو اینه آیا گروه خود شما یا سازمان خود شما یا سازمان امنستی رفتین اینها را بکنین نبش قبر بکنین اینها را یعنی بکنند تو خاک ببینند چیزی پیدا میکنند تو ایران؟
شادی صدر:‌ همینطوری که گفتید در واقع در این دو گزارش و بخصوص اگر غیر از این دو گزارش به یک وب سایتی که سازمان عدالت برای ایران در مورد گورهای جمعی درست کرده به اسم خاک رنج یا به انگلیسی پین اسکیپز دادکام اگه به اون وب سایت مراجعه بشه روی نقشه ایران مکانهای احتمالی گورهای جمعی با رنگهای مختلفی مشخص شده در ۳۰ مکان روی اون نقشه مشخص شدند بعنوان مکانهایی که به احتمال زیاد در انها گور جمعی وجود دارند. و بقیه مکانها که شامل دهها مکان دیگه هستند مکانهایی هستند که براین باور خانواده ها هستند که در آنها گور جمعی هست. همانطور که ما در روش تحقیقمان توضیح دادیم آن ۳۰مکان مکانهایی هستند که شاهدان عینی با چشم خودشون وجود پیکرهای جان باختگان را در اون مکانها دیده اند. و این شاهدان عینی
وکیل مدافع: من نمیخواهم حرف تو را قطع کنم ولی جواب سوال را نمیدی تو
شادی صدر:‌ چرا من دارم جواب سوال شما را میدهم
وکیل مدافع:‌ سوال من اینه کندین شما اون خاکها را قبرها را کندین ببینید که هست یا خودت گروه خودتون یا گروه امنستی؟
شادی صدر: متاسفانه جمهوری اسلامی تا کنون به هیچ گروه مستقل حقوق بشری اجازه نداده حتی نزدیک مکانهای گورهای جمعی بشن چه برسه که اجازه داده بشه که اون گورها حفر بشوند و از بقایای پیکرها از اون تو بیرون بیاید و مورد شناسایی قرار بگیرد.
وکیل مدافع: مرسی بعد تو گفتی که فیلمبرادری کردین این مصاحبه ها را که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ بوده. مصاحبه از این شخص صاحب جمع را هم فیلمبرداری کردین؟
شادی صدر:‌ بله
وکیل مدافع: شما‌ آلبانی بودین با افراد مجاهدین مصاحبه میکردین درسته؟ گفتی آنها را هم فیلمبرداری کردی گفتین این فیلمها را دادین به پلیس؟
شادی صدر: بله هر فیلمی که پلیس درخواست کرده بود ما بهشون دادیم من بطور مشخص یادم نمی آید فیلم مصاحبه آقای صاحب جمع را هم دادیم یا نه. 
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه سوئد – تقاضای مجازات حبس ابد برای دژخیم حمید نوری توسط دادستان

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/704265802دادستان‌های پرونده حمید نوری، متهم به دست داشتن در کشتار و اعدام زندانیان سیاسی در…
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه حمید نوری ـ آغاز مرحله دفاعیات نهایی و تقاضای مجازات براساس کیفرخواست برای…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/703841640روز سه‌شنبه ۶اردیبهشت محاکمه دژخیم حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷، پس…
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه حمید نوری ـ ادای شهادت پروفسور پیام اخوان وکیل بین المللی و عضو…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/703425100جلسه روز دوشنبه ۵ اردیبهشت دادگاه محاکمه دژخیم حمید نوری به ادای شهادت پروفسور پیام…
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه حمید نوری ـ ادای شهادت علیرضا امید معاف از شاهدان قتل عام زندانیان…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/702406054جلسه روز ۳۱ فروردین دادگاه محاکمه دژخیم حمید نوری به شهادت زندانی سیاسی سابق علیرضا…
ارديبهشت 03, 1401

محاکمه دژخیم حمید نوری ـ ارائه اسناد جدید کشف شده از موبایل حمید نوری…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/701750896روز پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ دادگاه محاکمه دژخیم حمید نوری در دادگاه سوئد ادامه یافت…
ارديبهشت 03, 1401

محاکمه دژخیم حمید نوری – ادای شهادت عبدالرضا شهاب شکوهی از شاهدان قتل عام…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/697496864روز پنجشنبه ۱۸فروردین۱۴۰۱ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در…
ارديبهشت 03, 1401

دادگاه دژخیم حمید نوری ـ ادای شهادت علیرضا اکبری سپهر از شاهدان قتل عام…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/695018197جلسه روز پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ ، دادگاه حمید نوری از دژخیمان قتل عام زندانیان…
ارديبهشت 03, 1401

دادگاه دژخیم حمید نوری ـ ادای شهادت محمود خلیلی از شاهدان قتل عام زندانیان…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/694104898روز سه‌شنبه ۹فروردین ۱۴۰۱ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت،…
ارديبهشت 03, 1401

محاکمه دژخیم حمید نوری – ادای شهادت محمود خلیلی از شاهدان قتل عام ۶۷…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/693665373روز سه‌شنبه ۹ فروردین محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت،…
ارديبهشت 03, 1401

دادگاه دژخیم حمید نوری ـ شهادت پروفسور اریک داوید صاحب نظریه حقوقی درباره قتل…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/692635643روز پنجشنبه ۴ فروردین۱۴۰۱ محاکمه حمید نوری از عاملان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت،…
فروردين 06, 1401

دادگاه دژخیم حمید نوری ـ گزیده یی از شهادت شادی صدر کارشناس حقوق بین…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/692380594 روز چهار‌شنبه ۳فروردین ۱۴۰۱ محاکمه حمید نوری از عاملان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان…
فروردين 05, 1401

محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل عام۶۷ ـ شهادت پروفسور اریک داوید از برجسته…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/692011679 روز پنجشنبه ۴ فروردین۱۴۰۱ محاکمه حمید نوری از عاملان قتل عام زندانیان سیاسی در…
فروردين 05, 1401

محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل عام۶۷ در سوئد – ادای شهادت شادی صدر…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/691517905روز چهار‌شنبه ۳فروردین ۱۴۰۱ محاکمه حمید نوری از عاملان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت…
فروردين 05, 1401

دادگاه دژخیم حمید نوری ـ ادای شهادت منوچهر پیوند از شاهدان قتل عام زندانیان…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/691079539روز سه‌شنبه ۲فروردین ۱۴۰۱ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت،…
اسفند 24, 1400

قتل عام مجاهدین در سال ۶۷ یک نسل کشی، شهادت حقوقدان و قاضی برجسته…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل عام ۶۷ در سوئد پنجشنبه ۱۹اسفند۱۴۰۰ گزیده ای از…
اسفند 19, 1400

محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام ۶۷ در سوئد - ۱۷ اسفند۱۴۰۰ – قسمت…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/686314655هفتاد و یکمین جلسه دادگاه حمید نوری سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰-۸مارس ۲۰۲۲ قاضی: خوب خوش…
اسفند 06, 1400

محاکمه دژخیم حمید نوری در دادگاه سوئد ـ ادای شهادت وکیل کاوه موسوی

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/681024591 روز جهارشنبه ۴ اسفند محاکمه دژخیم قتل‌عام ۶۷ حمید نوری در دادگاه سوئد ادامه…
اسفند 02, 1400

محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام ۶۷ ـ شهادت محمد ایزدجو از شاهدان قتل‌عام…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/679550296 محمد ایزدجو: یک روز بعد از کشتارها ما را که از بند ۱۴ زنده…
اسفند 02, 1400

محاکمه دژخیم حمید نوری ـ شهادت سید جلال الدین سعیدی از شاهدان قتل عام…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://www.youtube.com/watch?v=Y68Qb1hYlGoروز سه‌شنبه ۲۶بهمن ۱۴۰۰ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت…
اسفند 02, 1400

محاکمه دژخیم حمید نوری ـٰ ادای شهادت امیرهوشنگ اطیابی از شاهدان قتل‌عام زندانیان سیاسی…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/676869897 شرح نمونه‌ای تکان‌دهنده از قهرمانی یک شیرزن مجاهد سر بدار هنگام مواجه شدن با…
اسفند 02, 1400

محاکمه #حمید_نوری از دژخیمان #قتل‌_عام۶۷ در سوئد ـ ادای شهادت جعفر یعقوبی - #دادخواهی

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://www.youtube.com/watch?v=rj6N3L7-jCQروز جمعه ۲۲بهمن ۱۴۰۰ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل عام ۶۷ در دادگاه سوئد…
بهمن 20, 1400

محمد محدثین: تردیدی نیست اگر اسناد و مدارک سازمان #مجاهدین و شهادتهای شاکیان و…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/656285103 افشای طرح و توطئه وزارت اطلاعات برای دربردن دژخیم قتل عام حمید نوری منحرف…
بهمن 20, 1400

مزدور نفوذی ریسمان نجات دژخیم حمید نوری – به قلم حسین فارسی

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

مزدور نفوذی ریسمان نجات دژخیم حمید نوری – به قلم حسین فارسی وقایع دادگاه سوئد…
بهمن 08, 1400

محاکمه دژخیم حمید نوری ـ ادای شهادت رحمان درکشیده از شاهدان قتل عام زندانیان…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://player.vimeo.com/video/670836969?title=0&byline=0&portrait=0روز پنجشنبه ۷بهمن ۱۴۰۰ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت…
بهمن 08, 1400

محاکمه #حمید_نوری از دژخیمان #قتل_عام۶۷ ـ ادای شهادت منصور کمال زاده از شاهدان قتل…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://player.vimeo.com/video/669943307?title=0&byline=0&portrait=0روز سه‌شنبه ۵بهمن ۱۴۰۰ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت…
بهمن 05, 1400

محاکمه حمید نوری از دژخیمان #قتل_عام۶۷ ـ شهادت‌ تکان دهنده امیرهوشنگ اطیابی - #دادخواهی

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://player.vimeo.com/video/669536374?title=0&byline=0&portrait=0روز دوشنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در…
بهمن 01, 1400

دادگاه دژخیم حمید نوری ـ گزیده ای از شهادت روم افشم از شاهدان قتل…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://player.vimeo.com/video/668358432?title=0&byline=0&portrait=0روز پنجشنبه ۳۰ دیماه ۱۴۰۰ محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان…
دی 14, 1400

محاکمه #حمید_نوری از دژخیمان #قتل_عام۶۷ ـ سخنان مهرداد نشاطی ملکیانس از شاهدان قتل عام…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/659603183روز چهارشنبه اول دیماه ۱۴۰۰ محاکمه دژخیم حمید نوری از دژخیمان قتل عام زندانیان سیاسی…
ارديبهشت 09, 1401

سخنرانی خانم مریم رجوی: اسلام پیام آور آزادی و واژگونی ولایت مطلقه فقیه

in مریم رجوی

by Cyberspace Weblog

کنفرانس آنلاین افطار همبستگی در انگلستان-«نه به جنگ طلبی و بنیادگرایی» دوستان گرامی، خواهران و…
ارديبهشت 09, 1401

مسعود رجوی: گنده گویی مضحک خلیفهٔ جاهلیت و ارتجاع دربارهٔ «جریان واپسگرا و ضد…

in مسعود رجوی

by Cyberspace Weblog

https://youtu.be/03Yz4ei-q8wمسعود رجوی- ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ گنده گویی مضحک خلیفهٔ جاهلیت و ارتجاع در بارهٔ «جریان…
ارديبهشت 09, 1401

کنفرانس «نه به جنگ طلبی و بنیادگرایی» در آستانه عید فطر در لندن مریم…

in اطلاعیه ها

by Cyberspace Weblog

کنفرانس «نه به جنگ‌طلبی و بنیادگرایی» در آستانه عید فطر در لندن مریم رجوی: اسلام…
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه هامبورگ با رد اعتراض دی سایت و هومریش تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت…

in اطلاعیه ها

by Cyberspace Weblog

دادگاه هامبورگ با رد اعتراض دی سایت و هومریش تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت انتشار…
ارديبهشت 09, 1401

تظاهرات دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران علیه اقدامات سرکوبگرانه حراست دانشگاه

in اطلاعیه ها

by Cyberspace Weblog

https://youtu.be/SnldKXhOxzAتظاهرات دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران علیه اقدامات سرکوبگرانه حراست دانشگاه «دانشگاه پادگان نیست»،…
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه سوئد – تقاضای مجازات حبس ابد برای دژخیم حمید نوری توسط دادستان

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/704265802دادستان‌های پرونده حمید نوری، متهم به دست داشتن در کشتار و اعدام زندانیان سیاسی در…
ارديبهشت 09, 1401

کنفرانس آنلاین افطار همبستگی «نه به جنگ طلبی نه به بنیادگرایی»

نفرانس آنلاین افطار همبستگی در انگلستان- «نه به جنگ‌طلبی و بنیادگرایی» دوستان گرامی، خواهران و…
ارديبهشت 09, 1401

درخواست حبس ابد برای دژخیم حمید نوری توسط دادستان – تجمع و شادمانی ایرانیان…

in فعالیت ها

by Cyberspace Weblog

https://youtu.be/sWK_XSGfQro محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام ۶۷ در سوئد پنجشنبه ۸اردیبهشت ۱۴۰۱ تقاضای مجازات…
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه حمید نوری ـ آغاز مرحله دفاعیات نهایی و تقاضای مجازات براساس کیفرخواست برای…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/703841640روز سه‌شنبه ۶اردیبهشت محاکمه دژخیم حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷، پس…
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه حمید نوری ـ ادای شهادت پروفسور پیام اخوان وکیل بین المللی و عضو…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/703425100جلسه روز دوشنبه ۵ اردیبهشت دادگاه محاکمه دژخیم حمید نوری به ادای شهادت پروفسور پیام…
ارديبهشت 09, 1401

دادگاه حمید نوری ـ ادای شهادت علیرضا امید معاف از شاهدان قتل عام زندانیان…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/702406054جلسه روز ۳۱ فروردین دادگاه محاکمه دژخیم حمید نوری به شهادت زندانی سیاسی سابق علیرضا…
ارديبهشت 03, 1401

۲۱ رمضان، شب قدر و شب شهادت مولای متقیان (ع) ـ مسعود رجوی ـ…

in مسعود رجوی

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/702168845مَنْ تَوَحَّدَ بِالْعِزِّ وَالْبَقآءِ وَ قَهَرَ عِبادَهُ بِالْمَوْتِ وَالْفَنَّاءِ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الاَْتْقِیآءِ…
ارديبهشت 03, 1401

علی قدر انسان ـ نوزدهم رمضان سرخترین سحرگاه تاریخ انسان - مسعود رجوی

in مسعود رجوی

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/701386517مسعود رجوی اللهم وصل علی علی امیرالمؤمنین و وصی رسول رب العالمین، عبدک و ولیک…
ارديبهشت 03, 1401

محاکمه دژخیم حمید نوری ـ ارائه اسناد جدید کشف شده از موبایل حمید نوری…

in دادگاه استکهلم

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/701750896روز پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ دادگاه محاکمه دژخیم حمید نوری در دادگاه سوئد ادامه یافت…
ارديبهشت 03, 1401

منتخب نشستهای رمضان سلسله آموزشهای درونی مجاهدین – مسعود رجوی ـ رمضان۱۳۹۲

in مسعود رجوی

by Cyberspace Weblog

https://vimeo.com/698302874شگفتا که اولین ایمان آورنده هم خدیجه کبری خدیجه کبیر یک زن بود و وفات…